Prečo sú v Prievidzi knihy zadarmo?

Autor: Michal Dobiaš | 21.8.2016 o 22:08 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  298x

Nápad vytvoriť v Prievidzi knižnicu, kde si ľudia bezplatne nájdu zaujímavé knihy, som v sebe nosil dlhé mesiace. Nakoniec sa mi ho spolu s priateľmi podarilo zrealizovať priamo v priestoroch nákupného centra. 

Vytvorili sme priestor pre doma zabudnuté alebo nechcené knihy. Tie si obyvatelia môžu prísť prečítať, vziať, prípadne si nimi skrátiť chvíle pri nakupovaní.  Voľne tak nadväzujeme na realizáciu knižníc na ulici, ktoré fungujú už v New Yorku, v Paríži, v Južnej Amerike, Amsterdame a v množstve svetových metropol.

Prvotným nápadom bola myšlienka dať knihám druhý život. Príbehy, ktoré by skončili niekde zabudnuté oživiť a vrátiť ich ľuďom. Knižnicu sme osadili do historickej telefónnej búdky, kam si ľudia chodia nielen vyberať, ale tak trochu aj zaspomínať.  Kým pred pár rokmi sme telefónne búdky využívali na spojenie so vzdialenými ľuďmi, dnes, minimálne táto v Prievidzi slúži na spojenie ľudí so svetom príbehov. V telefónnej búdke sme dokonca naďalej nechali telefónny automat. Síce sa s neho nedovoláte, ale vhodením mincí do jeho mincovníka môžete priamo podporiť našu činnosť na záchranu kníh.

Knižnica na korze po otvoreníKnižnica na korze po otvorení (Peter Peniaško)

Netvrdím, že sme v rámci našej iniciatívy Spolu sme Prievidza prišli s prevratným nápadom. Podobné knižnice fungujú už po celom svete. Ja som mal len sen, zrealizovať takúto malú burzu kníh aj v našom meste. Dlhodobo som sa totiž stretával s ľuďmi, ktorí nemali staré knihy kam dať a bolo im ich ľúto vyhodiť. Druhým táborom boli ľudia, ktorí mi často hovorili, ako radi by si niečo dobré prečítali, ale knihy sú pre nich príliš drahé.

Aj preto vznikla Knižnica na korze. Knižnica, ktorá ponúka svoje knihy všetkým a bezplatne. Ak má niekto možnosť, vhodením mince môže náš projekt podporiť. Ak má niekto knižky, ktoré už nečíta, môže nám ich doniesť do Informačného centra mladých, odkiaľ poputujú do telefónnej búdky. Je to vlastne úplne jednoduché.

Chcel som, aby ľudia nosili knihy priamo do telefónnej búdky, no nakoniec sme to zavrhli. Rozhodli sme, že každú knižku označíme pečiatkou, aby šikovní „podnikavci“ nechodili knihy brať a nepredávali ich v antikvariáte. Preto ľudia, ktorí nám chcú knihy darovať, ich donesú do ICM Prievidza, alebo nám zavolajú a prídeme si ich vziať.

Slávnostné otvorenie Knižnice na korzeSlávnostné otvorenie Knižnice na korze (Peter Peniaško)

Efekt po otvorení našej Knižnice na korze bol úžasný. Za prvé dva mesiace si ľudia so sebou odniesli viac ako tisíc kníh a po nových sú stále hladní. Je to myslím odpoveď pre všetkých, ktorí tvrdia, že ľudia prestávajú čítať.  V búdke ožili klasiky ako Viktor Hugo, Stephen King, ale aj Ľudmila Podjavorinská, veľmi obľúbené sú detské knihy, ale nechýbajú ani novinky. A čítajú všetci. Pri búdke sa stretnú mladí ľudia, ktorí idú večer do kina a odnesú si knihu. Babičky s deťmi tu nájdu rozprávky a ženy aj muži čítanie na voľné chvíle alebo na dovolenku.

Ak pôjdete niekedy do Prievidze, skúste navštíviť túto našu zvláštnu telefónnu búdku. Nedovoláte sa už nikam. Svet príbehov však budete mať ako na dlani. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?