Rozhľadňa v Lesoparku znova ožila

Autor: Michal Dobiaš | 6.9.2014 o 14:45 | Karma článku: 6,47 | Prečítané:  993x

Nežila už dávno. Dá sa povedať, že iba dožívala. Rozhľadňa v Lesoparku, ktorú si pamätáme z detstva. Ja som z nej prvý raz v živote videl jeleňa, keď som ako malý chodil do týchto miest s rodičmi. Rozhľadňa patrila nám všetkým, ale keď potrebovala upraviť, pomôcť v zápase s kyslými dažďami a zubom času, akoby bola ničia.

Z nostalgie som chodil pozerať, ako začína chátrať a už som len čakal, kedy na zábradlie pribudne tabuľka o vstupe na vlastné nebezpečenstvo. To si naša prievidzská rozhľadňa jednoducho nezaslúžila. Preto som sa rozhodol vrátiť jej život. Ktovie, možno aj vďaka tomu z nej niekto prvý raz v živote uvidí jeleňa...

Dobrovoľníci v akcii

Nebol som sám, kto nechcel zabudnúť na to, čo bolo v Prievidzi dobré. So skupinou mladých ľudí sme podali projekt a v rámci Nadácie Orange. Získali sme sumu 1500 eur a pridali aj množstvo dobrovoľníckej práce a ďalšie financie. Celkové náklady na obnovu dosiahli zatiaľ 2000 eur a ďalšie peniaze bude potrebné získať na nové značenie a informačné tabule. Postupne bude vybudovaná spodná časť rozhľadne pre hedikepovaných. Verím, že sa to podarí.

V súčasnosti je skultivované okolie a z oblasti sme odstránili nečistoty a odpadky, náletové kríky aj buriny. Rozhľadňa prešla brúsením starých náterov, čistením od hrdze, vymieňali sa časti konštrukcie a získala nový náter. Okolie bolo v rovnako dezolátnom stave, takže nový šat dostali aj lavice a stoly v okolí.

Krajší lesopark priláka viac ľudí

Na aktivitách sa podieľala približne desiatka dobrovoľníkov zo združenia Spolu sme Prievidza. Obnova mala zmysel. Podľa našich zistení totiž chátrajúcu rozhľadňu počas letných mesiacov navštívilo približne 80 ľudí denne. Za sezónu sa ich počet môže vyšplhať až na niekoľko tisíc. Obvykle prišli a skonštatovali, že kedysi sa budovalo, kedysi sa našli peniaze aj pre deti a rozhľadne, ktoré učili mládež priamo na vlastné oči zakúsiť, aká krásna je prievidzská príroda. Dnes vďaka dobrovoľníkom vyhliadka žiari opäť ako nová.

Ďakujem všetkým, ktorí išli do toho s nami. Ľuďom, ktorí pomohli revitalizovať rozhľadňu, aby všetci mohli povedať, že v Prievidzi sa stále buduje. Že sa tu nájdu ľudia, ktorým nezáleží len na vlastnom prospechu, ale aj na tom, ako naše mesto vyzerá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?