Aktívny poslanec dokáže meniť mesto

Autor: Michal Dobiaš | 19.7.2014 o 10:00 | (upravené 6.10.2014 o 23:13) Karma článku: 4,65 | Prečítané:  1256x

Poznáte poslancov a ich prácu? Prečítajte si, čo sa dá urobiť z pozície poslanca mestského zastupiteľstva a ako na tom môžu spolupracovať aj obyvatelia.

12 rokov som poslanec Mestského zastupiteľstva v Prievidzi a každý deň uvažujem, ako využiť svoje možnosti a ako pomôcť nášmu mestu. Som síce poslancom za volebný obvod Kopanice, no mám rád celú Prievidzu a ešte viac vtedy, keď sa v nej hýbu veci k lepšiemu. Najaktívnejší som na sídlisku Kopanice, no mnohé moje aktivity mali celomestský alebo nadregionálny charakter. Aj keď sa niečo nepodarilo, vždy som vedel, že Prievidza je dobré miesto pre život.

Koncepcia práce s deťmi a mládežou: Deťom a mládeži sa venujem takmer celý svoj profesionálny život. Vypracoval som Koncepciu ochrany a podpory detí a mládeže v meste Prievidza do roku 2007. Bol to prvý prierezový materiál na úrovni mesta, ktorý sa dotýkal práce s deťmi a mládežou. Následne som vypracoval Koncepciu práce s deťmi a mládežou v meste Prievidza na roky 2008–2014. Jej schválením sme rozšírili ciele mesta v oblasti práce s deťmi a mládežou. Za prínos v oblasti práce s deťmi a mládežou získala Prievidza dvakrát po sebe prestížne ocenenie Rady mládeže Slovenska MOST.

Moderné priestory pre Centrum voľného času Spektrum: Inicioval som presťahovanie Centra voľného času Spektrum z pôvodných priestorov bytového domu na Ul. Sama Chalúpku do lepšej a krajšej budovy bývalej ZŠ na Ul. K. Nováckeho. V týchto priestoroch postupne rastie dôstojné a moderné miesto pre prácu a deťmi a mládežou. Bývalé triedy a učebne sa zmenili na klubovne, vybudovali sme tanečnú sálu a svoje miesto si tu našlo aj MINI ZOO. Deti majú k dispozícii športový areál a vonkajšie átrium. A ja som rád, že takýto priestor v Prievidzi máme.

CVČ Spektrum PrievidzaCVČ Spektrum Prievidza (Michal Dobiaš)

Ubytovňa Mládež: Na sídlisku Kopanice, v priestoroch Centra voľného času Spektrum, budujeme mládežnícku ubytovňu. Jej cieľom je vytvoriť podmienky pre lacné a štýlové ubytovávanie mladých ľudí, členov kultúrnych a športových telies, ktoré navštevujú naše mesto a región. Zároveň vytvoríme dôstojné podmienky pre organizovanie letných táborov, medzinárodných výmen mládeže a iných viacdňových podujatí.  Ubytovňa Mládež výborne zapadá do koncepcie vybudovania mestečka pre mladých. Na jej úplné dobudovanie nám však stále chýbajú peniaze. 

Ubytovňa MládežUbytovňa Mládež (Lukáš Grešner)

Nové detské zariadenia: Každému mestu by malo záležať aj na našich najmladších obyvateľoch a aj na budovaní detských zariadení. Bez nich by totiž bolo aj menej detských spomienok. Vypracoval som Plán obnovy pieskovísk a detských zariadení na území mesta. V Prievidzi sa vtedy nachádzalo takmer 250 pieskovísk. Tieto boli značne poškodené, trčali z nich železné tyče a boli nebezpečné pre hry detí. Okrem pieskovísk sme mali aj 1139 rôznych detských zariadení. Z tohto množstva bolo takmer 90 % značne poškodených a vôbec nevyhovovali novým legislatívnym predpisom z hľadiska bezpečnosti pre deti. Môj plán bol vybudovať nové detské zariadenia a odstrániť tie staré. A podarilo sa. Mesto aj v súčasnosti pokračuje v budovaní nových detských zariadení.

Nové zostavy detských zariadení z roku 2009Nové zostavy detských zariadení z roku 2009 (Michal Dobiaš)

Plastové lavičky pre Prievidzu: Naštartoval som osádzanie plastových lavičiek. Navrhol som, aby mesto Prievidza vymieňalo staré poškodené drevené dosky na lavičkách za estetické plastové profily. Tie majú takmer neobmedzenú trvácnosť, nepodliehajú poveternostným vplyvom a netreba ich ošetrovať ani natierať. Dôležitý je aj ekologický aspekt, keďže plastové laty sa vyrábajú z PET fliaš a iného plastového odpadu.  Súčasťou tejto aktivity bola nezvyčajná súťaž pre domové samosprávy, ktoré za 40 kg vyzbieraných PET fliaš získali plastovú lavičku. Neskôr som navrhol dodávanie plne plastových lavičiek do Prievidze, ktoré sú tiež vyrobené z platových odpadov. Tieto lavičky sa osvedčili a aj v súčasnosti sa stále dodávajú do mesta.

Nové lavičky vyrobené z plastového odpadu. Nové lavičky vyrobené z plastového odpadu. (Michal Dobiaš)

Zrekonštruovaná rozhľadňa v Lesoparku: Prievidza má viacero krásnych miest, ktoré si zaslúžia pozornosť obyvateľov i návštevníkov. Jedným z nich je rozhľadňa v Lesoparku, ktorá začínala chátrať. To si naša prievidzská rozhľadňa jednoducho nezaslúžila. Preto som sa rozhodol vrátiť jej život. Spolu s viacerými dobrovoľníkmi sme ju v lete 2014 zrekonštruovali a dnes je ako nová. Verím, že sa na nej raz spolu stretneme.

Park pod Lekárňou: Na sídlisku Kopanice sa medzi Lekárňou a blokmi panelových domov na Ul. Energetikov nachádzala veľká lúka. A práve tu mal súkromný investor stavať polyfunkčný objekt, pretože sa jednalo o súkromný pozemok. Na základe mojej iniciatívy schválilo Mestské zastupiteľstvo v Prievidzi kúpu tohto pozemku s podmienkou, že bude navždy slúžiť ako verejná zeleň a vytvorí sa na ňom nová parková lokalita. Následne sme na tomto pozemku umiestnili nové detské zariadenia, lavičky a pieskovisko. Vysadili sme nové stromy a popri jestvujúcich chodníkoch vybudovali nové verejné osvetlenie. 

Park pod lekárňouPark pod lekárňou (Michal Dobiaš)

Čerešňový sad: Od športového areálu Centra voľného času Spektrum v Prievidzi pozdĺž Ulice Nad Terasami je nádherná "zelená" plocha, ktorú Prievidžania poznajú ako Čerešňový sad. Táto oblasť bola pôvodne určená na výstavbu rodinných domov. Inicioval som záchranu tejto lokality a jej premenu na verejnú zeleň a nový park. Zmenili sme územný plán mesta a lokalita Čerešňový sad bola riadne zapísaná ako verejná zeleň. Následne sme začali s rekultiváciou prvej etapy Čerešňového sadu. Stále však máme pred sebou veľa práce. Verím ale, že výsledok bude stáť naozaj za to a pribudne ďalšia radosť bývať v Prievidzi.

Čerešňový sad PrievidzaČerešňový sad Prievidza (Lukáš Grešner)

Zbúranie starých a ošarpaných budov na severe: Občas som sa snažil nielen budovať, ale aj búrať. Príkladom sú dotláčacie stanice na sídlisku Kopanice. Boli v katastrofálnom stave a prekážali nielen mne, ale aj samotným obyvateľom sídliska. Zbúraniu tej prvej som sa začal aktívne venovať už v lete 2009. Podarilo sa to až pred pár mesiacmi. Sutiny, ktoré z nej ostali, nie sú však koncom jej príbehu. Pokračuje snom o vytvorení zelene, lavičiek a zútulnenia prostredia pre deti a ich rodičov. Tú druhú, na Ul. M. Gorkého sme zbúrali doslovne pred niekoľkými dňami. Aj tam chceme viac zelene pre našich obyvateľov. 

Budova bývalej dotláčacej stanice na Ul. V. Benedikta sa zmenila na prah.Budova bývalej dotláčacej stanice na Ul. V. Benedikta sa zmenila na prah. (Michal Dobiaš)

Zrekonštruované námestie na Ul. energetikov: Ďalšia pýcha sídliska Kopanice je Námestie na Ul. Energetikov. To prešlo v roku 2010 kompletnou rekonštrukciou. Moje takmer ročné rokovania s investorom boli korunované úspechom. Náklady na rekonštrukciu námestia dosiahli sumu takmer 100-tisíc eur a v plnej miere ich znášal súkromný investor. Mesto sa na tejto rekonštrukcii priamo nepodieľalo, umožnilo však investorovi získať do prenájmu časť pozemku. V rámci rekonštrukcie námestia bola položená nová zámková dlažba, opravená fontána, umiestnené nové stĺpy verejného osvetlenia, lavičky a smetné nádoby. Celkový vzhľad námestia dotvára nová zeleň. 

Zrekonštruované námestie na Ul. energetikov. Zrekonštruované námestie na Ul. energetikov. (Lukáš Važan )

Staré podchody nahradil nový chodník: Pamätáte si ešte na staré podchody na sídlisku Kopanice? Boli dva. Jeden pri potravinách Jednota a druhý pri Mestskej polícií. Podchody postavené v roku 1977 neboli nikdy skolaudované. Zdržiavali sa v nich neprispôsobivé osoby, bol tam neporiadok a šíril sa odtiaľ zápach. Nepomohlo ani ich pravidelné čistenie. Po rôznych neúspešných pokusoch o využitie podchodov som presadil ich zasypanie a uzatvorenie. Nad podchodmi, ktoré boli pri potravinách Jednota, je vybudovaný úplne nový chodník a parkovacie miesta a nad podchodmi pri Mestskej polícií bola zrealizovaná výsadba zelene. A tak si hovorím, konečne dobre využité podchody!

Tieto podchody už dnes v Prievidzi nenájdete.Tieto podchody už dnes v Prievidzi nenájdete. (Michal Dobiaš)

Turisticko-informačná kancelária mesta: Turizmu v Prievidzi pomohol aj môj návrh na založenie Turisticko-informačnej kancelárie mesta Prievidza. Založili sme ju ako neziskovú organizáciu. Už prvé výsledky práce potvrdili správnosť tohto riešenia. Počet klientov v roku 2009 dosiahol 22 767. Nehovoriac o tom, že TIK má konečne svoje dôstojné a vhodne upravené priestory, ktoré dotvárajú celkový záujem mesta Prievidza o turistov, návštevníkov a rozvoj cestovného ruchu.

Zlatá prievidzská cesta: Zlatá prievidzská cesta je nový produkt cestovného ruchu v Prievidzi. Je to prehliadkový okruh mestom, v rámci ktorého môžu návštevníci Prievidze odhaľovať skutočné príbehy na autentických miestach, spomienky starých Prievidžanov a aj legendy o našom meste. Prehliadková trasa ponúka prehliadku zachovalých architektonických pamiatok, prírodných krás, významných objektov a aj objektov, ktoré už neexistujú. Zlatú prievidzskú cestu som vypracoval v podobe projektu, na ktorý mesto Prievidza získalo grant vo výške 24 583 eur. 

Kniha Prievidza na starých pohľadniciach: Mestu som venoval veľký dar. Vydal som knihu Prievidza na starých pohľadniciach. Kniha svojím rozmerom nie je veľká, je však veľká svojím obsahom, keďže reprezentuje súbor pohľadníc, ktoré sú obrazom Prievidze z konca 19. a prvej polovice 20. storočia. Pohľadnice z tohto obdobia sú dokumentom zmien tlačiarenských techník, estetických názorov a vkusu, ale i štátoprávneho usporiadania. Otvára tak historické obzory, ktoré mu svojským spôsobom dávajú dôkazy o tom, ako sa v dobách dávno minulých žilo. Posolstvo do tejto knihy osobne napísal emeritný arcibiskup Róbert Bezák. 

Efektívna komunikácia s občanmi:  Vzájomnú komunikáciu s obyvateľmi mesta považujem za základ pri výkone môjho poslaneckého mandátu. Neskrývam sa pred Prievidžanmi. Netajím svoje mobilné telefónne číslo a odpovedám na všetky e-maily. Mám zriadenú svoju vlastnú internetovú stránku a aj stránku na sociálnej sieti Facebook, kde s občanmi pravidelne diskutujem. Prievidžania sú pre mňa zdrojom inšpirácie, nápadov a práve vďaka nim som mohol veľa vecí vyriešiť. Som rád, že mi voláte, píšete a zaujímate sa o veci v našom meste.

Poslanecké návrhy a iniciatívy:  Od zloženia prvého poslaneckého sľubu v roku 2003 som aktívnym poslancom Mestského zastupiteľstva v Prievidzi. Počas výkonu môjho mandátu som iba na rokovaní Mestského zastupiteľstva predložil viac ako 70 poslaneckých návrhov alebo iniciatív. Väčšina z nich bola schválená. 8 rokov som bol predsedom komisie mládeže a voľnočasových aktivít pri MsZ. Takmer 2 roky predsedom komisie regionálneho rozvoja. Od roku 2006 som predsedom Výboru volebného obvodu č. IV – Kopanice.

Vážení spoluobčania,

toto je moja poslanecká história. Dá sa toho urobiť naozaj veľa. Stačí sa len pozerať, sledovať okolie, prechádzať sa po meste, počúvať Vás, byť správne tvrdohlavý a veriť, že Prievidza je dobré miesto pre život.  V rámci tohto odpočtu práce som sa nevenoval bežným povinnostiam poslanca MsZ. Bežnú agendu ako je oprava chodníkov a ciest či budovanie nových parkovacích plôch považujem za samozrejmosť, preto ich tu nespomínam. Tento odpočet mojej práce je krátený, celý si ho môžete prečítať na www.michaldobias.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?