Zachránili sme ďalšiu prievidzskú pamätihodnosť

Autor: Michal Dobiaš | 10.6.2014 o 16:44 | Karma článku: 4,42 | Prečítané:  527x

História nášho mesta ma fascinuje. Nie je nič krajšie, ako prejsť ulicami a pokochať sa skvostnými historicky aj architektonicky hodnotnými stavbami. Nie je však nič žalostnejšie, ak pustnú a devastujú ich vandali. Je to akoby sme kašľali na vlastnú históriu, ale aj na našu budúcnosť. Preto som na rokovaní Mestského zastupiteľstva dňa 25.03.2014 navrhol, aby si Mesto Prievidza uplatnilo vlastnícke právo k pomaly chátrajúcej Kaplnke Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, správne nazývanej ako Božia muka. To sa stalo skutočnosťou na rokovaní MsZ v apríli. 

Mestská časť Necpaly bola kedysi samostatnou obcou. Z tohto obdobia pochádza aj Božia muka, ktorá akoby bola bránou do Necpal.  Stavbu možno plným právom považovať za cenný architektonický a sakrálny objekt. Bola zaznačená už v historických mapách od druhej polovice 18. storočia. Začiatkom 20. storočia sa v duchu zaužívaných zvyklostí vysadila pred kaplnku dvojica líp. V 21. storočí naplno odštartoval proces chátrania a stavbe nepomáhali ani otrasy z blízkej hlavnej cesty.

Keďže nikomu nepatrila, hrozilo, že jedna z pamiatok prievidzskej minulosti skončí zdevastovaná a zničená. Bola by nesmierna škoda nechať ju premeniť na prach. Často som okolo kaplnky chodil a vždy si spomenul, s ako úctou a láskou ju kedysi obyvatelia postavili. Ona jednoducho potrebuje záchranu! Zhodli sme sa na tom spolu s pani poslankyňou Eleonórou Porubcovou a začali konať.

Z tohto dôvodu som predniesol na rokovaní Mestského zastupiteľstva podnet na vzatie Božej muky do majetku mesta. Našťastie sa tento návrh stretol s podporou. Dnes teda už nič nestojí v ceste, aby sa v budúcnosti o svoju históriu postaralo samotné mesto.

Osud Božej muky ležal na  srdci nielen mne, ale aj skupine dobrovoľníkov, ktorí slnečné dni využili na rekultiváciu okolia. Spolu s priateľmi zo zduženia Spolu sme Prievidza skupina mladých aj starších obyvateľov sídliska zušľachtila okolie kaplnky a zabezpečili sme aj spodnú izoláciu muriva. Nasledovať bude výmena strešnej krytiny, osadíme nové rámy okien a na celom objekte pribudne nová omietka. Tomu však budú predchádzať konzultácie s Krajským pamiatkovým úradom.

Božia muka dostane svoje pevné postavenie aj v modernej histórii mesta. Stačilo málo a po stovkách rokov by sme ju museli z máp vymazať. Našťastie dnes už viem, že aj ďalšie generácie Prievidžanov bude strážiť Božia muka. 

Božia muka (Michal Dobiaš)
Božia muka (Michal Dobiaš)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?