Príbeh jednej budovy – zbúrať!

Autor: Michal Dobiaš | 25.4.2014 o 9:10 | (upravené 25.4.2014 o 9:32) Karma článku: 4,66 | Prečítané:  646x

Často sa mi zdalo, že ide o boj s veternými mlynmi. Budova bývalej dotláčacej stanice v centre obytnej štvrte prievidzského sídliska Kopanice bola nielen odstrašujúca, ale aj nebezpečná. Napriek tomu trvalo päť rokov, kým sa mi podarilo docieliť jej zbúranie. Aktuálne sa zuby buldozéra zahryzli do stavby a vytvárajú priestor pre bezpečnejšie bývanie, viac zelene a lepší život. Búranie potrvá pár hodín, možno dní, ale proces, ktorý bolo potrebné absolvovať predstavoval doslova maratón cez prekážky. Posúďte sami.

 Michal Dobiaš

Dotláčacia stanica už dávno neslúžila svojmu účelu. Zato pútala nesmiernu pozornosť. Umiestnená v átriu medzi panelákmi priam bila do oči. Bez nej by Ul. V. Benedikta bola príjemným a bezpečným miestom, kde sa môžu deti voľne hrať na tráve a rodičia ich vidia priamo z okien.

Budova v katastrofálnom stave prekážala obyvateľom aj poslancom volebného obvodu Kopanice. Mamičky nemohli svoje deti poslať voľne sa hrať von. Svah terénu umožňoval jednoduchý prístup na strechu budovy z jednej strany a hrozili škaredé pády a ešte horšie úrazy. Aj technický stav budovy predstavoval permanentnú hrozbu. Patrí takáto stavba do centra sídliska? Určite nie!

Zbúraniu tejto budovy som sa začal aktívne venovať už v lete 2009. Niekoľkokrát o tom rokoval aj Výbor volebného obvodu č. IV - Kopanice. Všetci sme videli potrebu riešiť stav. Problémov pred nami bolo viac ako dosť. Nevzdať sa a nezľaknúť bolo základom. Budova, ktorá by mohla byť dejiskom hororovej poviedky bola skutočne ako prekliata. Chybou zápisu na katastri ostala zapísaná ako vlastníctvo Stredoslovenskej energetiky a iná ich budova bola zapísaná ako vlastníctvo mesta Prievidza. Ako prvé sme museli opraviť tieto majetkové vzťahy. Nakoniec sa budova dostala na list vlastníctva mesta Prievidza. Následne na môj podnet Mestské zastupiteľstvo v Prievidzi schválilo v októbri 2010 vyradenie budovy bývalej dotláčacej stanice z evidencie majetku mesta Prievidza a jej zbúranie.

Prvé búracie povolenie nadobudlo právoplatnosť 28. apríla 2011. Platilo dva roky. Preto som požiadal o zaradenie potrebnej čiastky na zbúranie tejto budovy. Nastal známy problém. Neboli peniaze! A sklamanie vystriedal hnev. Keďže počas platnosti prvého búracieho povolenia sa stavbu zbúrať nepodarilo, bolo potrebné požiadať o jeho predĺženie. Vzdať sa po toľkých útrapách som určite neplánoval. Potrebné finančné prostriedky sme získali do rozpočtu mesta na rok 2014. Nervy drásajúca dráma pokračovala aj v tomto roku. Rozpisovať však podrobne všetky problémy nemá zmysel. Dotláčacia stanica na Ul. Benedikta v Prievidzi je zbúraná.

Sutiny, ktoré z nej ostali nie sú koncom jej príbehu. Pokračuje snom o vytvorení zelene, lavičiek, zútulnenia prostredia pre deti a ich rodičov. Aj keď to nebude zajtra, viem, že bude. Tak ako som vedel, že z múrov bielej opachy ostane len prach.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?