Kočovné stánky zmiznú z prievidzského námestia.

Autor: Michal Dobiaš | 18.3.2014 o 8:18 | (upravené 18.3.2014 o 8:26) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  1042x

Desiatky rokov obyvatelia Prievidze chodili po Námestí slobody s jediným pocitom. Nespokojnosti. Zatiaľ čo ostatné mestá kultivovali svoje historické centrá, alebo ich premenili na moderné a dynamické strediská života, v Prievidzi okupovali námestie „kočovné" stránky. Viackrát sme sa týmto problémom zaoberali aj na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Prievidzi. Úsilie nebolo márne. Stánky začínajú miznúť a do centra sa môže vrátiť čulý život.

 Michal Dobiaš

Čo sa stalo v Prievidzi?

Priestory v tesnej blízkosti hlavného prievidzského námestia už dlhé roky pripomínajú bludisko. Vďaka vhodnej pozícii začali bez akejkoľvek estetickej hodnoty vyrastať priamo v centre mesta stánky pripomínajúce inváziu kočovných kmeňov. Zmrzlina, noviny, čerstvá zelenina, ale v neposlednom rade aj textil, či pokútny tovar pripomínali blší trh. Možno aj z tohto dôvodu ľudia prestali chodiť do mesta. Zóna dostala názov Búdkovce a život sa presunul k nákupným centrám, či obchodným strediskám. Námestie, ktoré malo byť reprezentantom Prievidze aj vo vzťahu k návštevníkom, ostávalo pusté a esteticky žalostné.

Riešenia pre život

Dlhé mesiace sme sa problémom stánkových samorastov zaoberali na rokovaní Mestského zastupiteľstva. Na jednej strane boli hlasy, že musíme vytvárať podmienky na rozvoj podnikania, na druhej strane bolo krčenie ramenami. Nikdy som sa však nezmieril s myšlienkou, že stánky bez estetiky, významu a skutočného prínosu pre obyvateľov budú súčasťou námestia v Prievidzi navždy. Niekoľkokrát som verejne podporil aktivitu mesta na priame konfrontovanie samotných majiteľov stánkov.  Stavebný úrad vyzval vlastníkov, aby v zmysle stavebného zákona  predložili doklady o tom, že ich umiestnenie stánkov je zákonné, že na ich umiestnenie je vydané riadne stavebné povolenie a že majú riadne vysporiadané užívanie pozemkov, ktoré užívajú. Na základe predložených podkladov Stavebný úrad v Prievidzi postupne nariaďuje odstraňovanie predajných stánkov. Práve v týchto dňoch zmizol prvý stánok a nasledovať ho budú ďalšie.

Vždy sa dá niečo robiť...

Zóna so stánkami pomyselne oddeľovala nákupnú časť odchodného domu Prior od parkoviska. Dnes sme na najlepšej ceste, aby sa v Prievidzi obyvatelia aj návštevníci necítili ako na blšom trhu. Stále budem apelovať na vedenie mesta, aby neustúpilo v tejto iniciatíve a aby naše námestie bolo pekné. Riešením je aj odkúpenie časti pozemkov do vlastníctva mesta, ktoré sa v minulosti predali Regionálnemu obchodnému centru, ktoré sa snaží, akosi neúspešne, dobudovať známy objekt, ktorý Prievidžania pejoratívne nazvali Titanic. Predaj týchto pozemkov považujem s odstupom času za chybu. Alternatívou ostáva aj akési predelenie parkoviska od časti námestia zasadením stromov do stromoradia, umiestnením lavičiek a podobne. Stačí jediné, nevzdať sa bojovať za krajšie mesto. Pretože vždy sa dá niečo robiť, hoci cesta býva občas zastavaná.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?