Prievidza bude voliť hlavného kontrolóra

Autor: Michal Dobiaš | 25.1.2013 o 14:51 | (upravené 25.1.2013 o 17:56) Karma článku: 5,33 | Prečítané:  603x

Po tom, čo na sklonku minulého roku hlavná kontrolórka mesta Prievidza Ing. Jana Michaličková oznámila svoj odchod zo svojej funkcie, čaká Prievidzu v najbližších dňoch voľba nového hlavného kontrolóra. Na toto uvoľnené miesto ešte koncom minulého roku vyhlásilo Mestské zastupiteľstvo v Prievidzi výberové konanie.

Do termínu uzávierky, teda do 14. januára 2013, odovzdalo prihlášku 7 uchádzačov o tento post. Z toho jeden kandidát nesplnil podmienky stanovené uznesením mestského zastupiteľstva. O voľbu hlavného kontrolóra Prievidze sa teda bude uchádzať 6 kandidátov, ktorí zároveň budú prizvaní na rokovanie MsZ v Prievidzi dňa 29. januára 2013.

Funkcia hlavného kontrolóra mesta je v podmienkach samosprávy veľmi významná. Hlavného kontrolóra volí mestské zastupiteľstvo, ktorému zároveň aj zodpovedá za svoju prácu. Ako poslanec MsZ sa teda budem podieľať na jeho voľbe a to na 6-ročné funkčné obdobie. Osobne som si stanovil 5 vlastných kritérií, ktoré si myslím, že by mal hlavný kontrolór spĺňať.

Po prvé si myslím, že hlavný kontrolór mesta by mal byť Prievidžan. Neviem si celkom predstaviť, že hlavným kontrolórom bude niekto, kto mesto vôbec nepozná a už vôbec si neviem predstaviť, že by sme mali hlavného kontrolóra, ktorý bude do Prievidze dochádzať z iného okresu. Preto mojím prvým kritériom bude, aby hlavný kontrolór mal trvalý pobyt v Prievidzi.

Po druhé si myslím, že hlavný kontrolór by mal byť niekto, kto je politicky nestranný a zároveň nemá žiadne väzby na mestský úrad a volených predstaviteľov mesta. Hlavný kontrolór by mal byť naozaj „nad vecou“, pretože iba vtedy môžu byť jeho kontroly naozaj nezávislé, objektívne a odborne správne. 

Po tretie si myslím, že hlavný kontrolór by mal byť zvolený podľa možností absolútnou väčšinou, ideálne všetkými poslancami mestského zastupiteľstva. Iba takáto výrazná podpora poslaneckého zboru zaručuje akémukoľvek hlavnému kontrolórovi naozaj silné postavenie, silnú podporu a to ho môže v konečnom dôsledku robiť slobodnejším v názoroch, v rozhodovaní a pri výkone svojej práce.

Po štvrté si myslím, že hlavný kontrolór by mal byť človek, ktorého pracovná minulosť a predchádzajúce aktivity nediskvalifikujú z verejnej funkcie. Chcem tým povedať, že to musí byť kandidát, ktorý je čistý ako „ľalia“ a nemá za sebou žiadne škandály alebo čo i len podozrenia, ktoré by zasiali semienko nedôvery voči jeho schopnostiam vykonávať funkciu hlavného kontrolóra.

No a po piate si myslím, že hlavný kontrolór mesta by mal byť človek, ktorý bude prirodzenou autoritou. Ktorý sa nebude báť vyjadrovať svoje názory a stanoviská a ktorý bude schopný odolávať možnému tlaku tak vedenia mesta, ako aj koaličných ale aj opozičných poslancov.

Osobne som našiel medzi šiestimi kandidátmi jedného, kto podľa môjho názoru spĺňa jednak zákonné podmienky na voľbu, ale aj moje vlastné kritéria, ktoré si myslím, že sú pre voľbu hlavného kontrolóra mesta priam nevyhnutné. Voľba hlavného kontrolóra mesta je v zmysle zákona tajná, kto ním nakoniec bude sa dozvieme už 29. januára 2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?