Prievidza v zrkadle histórie

Autor: Michal Dobiaš | 7.1.2013 o 15:13 | Karma článku: 6,42 | Prečítané:  808x

Len pred niekoľkými dňami sme vhupli do nového roka, do trinásteho roka nového tisícročia, o ktorom mnohí analytici, ekonómovia či prognostici predpovedajú, že bude mimoriadne náročný. Pre obyvateľov Prievidze - metropoly hornej Nitry – však bude aj slávnostný. Rok 2013 bude pre nás, Prievidžanov, Rokom výročí mesta, v ktorom si pripomíname 900. výročie prvej písomnej zmienky o Prievidzi, pochádzajúcej z Listiny Zoborského opátstva  a 630. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta, ktoré Prievidzi udelila kráľovná Mária z rodu Anjou.

Obidve tieto významné historické udalosti sa zapíšu do diania v  meste celkom jednoznačne a budú sprevádzať život jeho obyvateľov počas celého kalendárneho roka. Samospráva mesta pripravuje pri tejto príležitosti množstvo aktivít, medzi ktorými nebudú chýbať ani vedomostné či výtvarné súťaže pre mladých ako prostriedok na poznanie histórie svojho mesta a posilňovanie lokálpatriotizmu k svojmu mestu. V spoločenskej oblasti bude významným podujatím slávnostná akadémia, spojená s oceňovaním osobností -  jednotlivcov, či kolektívov a organizácií, ktoré sa významným spôsobom zapísali do novodobej histórie mesta a preslávili jeho povesť nielen doma ale i za hranicami v rôznych oblastiach pôsobenia. Do procesu navrhovania nominácií na získanie ocenenia mesto zainteresovalo nielen svojich obyvateľov, ale aj predstaviteľov orgánov samosprávy – poslancov mestského zastupiteľstva. Aj ja, ako jeden z nich, som po dôkladnom zvážení predložil Pracovnej komisii k výročiam mesta, ktorú pri tejto príležitosti konštituovalo mesto Prievidza,  viacero návrhov. Bolo ich celkom 21 a z nich mestské zastupiteľstvo po odporučení komisiou schválilo 8 nominácií. Ako štatistická bilancia to nie je zlé, mohol by som byť spokojný. Veď mi „prešiel“ takmer každý tretí návrh.

Ibaže... Do výberu ocenených na udelenie Ceny mesta Prievidza sa nedostalo Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského, ktoré je najstaršou výchovno-vzdelávacou inštitúciou v našom meste. Od čias Československého štátneho reálneho gymnázia Františka Sasinka až po dnešné Gymnázium V. B. Nedožerského, teda za viac ako 90 rokov, prešli triedami piatich gymnaziálnych budov a rukami niekoľkých stoviek pedagógov tisícky študentov s vynikajúcim uplatnením v rôznych sférach života doma i v zahraničí.  Okrem bohatej histórie patrí táto škola dlhodobo k najkvalitnejším vzdelávacím inštitúciám v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja, o čom svedčia každoročné hodnotenia na úrovni najlepšej vzdelávacej inštitúcie v kraji.  Netrúfam si odhadnúť ani hodnotiť, aké kritériá pri posudzovaní nominácií Pracovná komisia k výročiam mesta zvažovala, či a do akej miery pri výbere nominácií zasiahla politika, ale moje presvedčenie, že škola, akou je Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi, ktorá dlhodobo naše mesto a robí mu dobré meno si ocenenie v podobe Ceny mesta Prievidza oprávnene zaslúži. 

Ako spojené nádoby v oblasti folklóru – zvlášť detského a mládežníckeho – v meste Prievidza fungujú už niekoľko desiatok rokov aj ďalšie dve nominácie, ktoré sa do definitívneho výberu Pracovnej komisie k výročiam mesta nedostali. Sú nimi Elvíra Hrbíková, ktorú každý v Prievidzi pozná pod menom Eliška a jej pomyselné dieťa – detský folklórny súbor Malý Vtáčnik. Eliška Hrbíková si ocenenie v podobe udelenia Ceny mesta Prievidza, na ktorú bola nominovaná, zaslúži  už len preto, že sa s neoblomnou vôľou, trpezlivosťou a láskavosťou už mnoho rokov venuje budovaniu lásky detí k slovenskému folklóru. A to je dnes, v dobe technických vymožeností a všeobecného nezáujmu detí o tradície, neoceniteľná zásluha. Svojich zverencov pripravuje v rámci Detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, tradičného hudobného a tanečného telesa, ktoré má nielen v Prievidzi, ale i za jej hranicami, veľmi dobré meno. Okrem toho iba na sklonku minulého roku sme oslavovali 35. výročie založenia tohto folklórneho súboru. A Eliška je na jeho čele od samého začiatku. Je pravdou, že Eliška Hrbíková už v minulosti bola ocenená Cenou primátora mesta Prievidza, nič to však nemení na mojom názore, že ľudia s charizmou tejto obetavej ženy, ktorá aj napriek všetkým negatívam doby buduje u detí lásku k tradičnému umeniu, si ocenenie v podobe Ceny mesta Prievidza určite zaslúži. Škoda... možno nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?